Nerki są zaliczane do „podrobów” nadających się do spożycia przez ludzi. Jednak ich szczególne właściwości organoleptyczne sprawiają, że są one kontrowersyjnym produktem spożywczym, który ma tendencję do wywoływania bardzo różnych opinii wśród ludzi. Pomimo krytyki i niechęci, które często towarzyszą tym podrobom, nerki są pokarmem o dużej wartości odżywczej, który może przynieść wiele korzyści psom, jeśli zostanie włączony do ich diety w odpowiedni sposób. Jeśli zastanawiasz się, czy psy mogą jeść nerki, zapoznaj się z poniższym artykułem , w którym omawiamy główne zalety ich pożywienia i wyjaśniamy, jak najlepiej je przygotować.
Czy nerki są dobre dla psów?
Nerki są jednym z narządów wewnętrznych, które mogą być uwzględnione w diecie psów. Ich wartość odżywcza i właściwości organoleptyczne sprawiają, że jest to doskonale nadający się pokarm dla naszych zwierząt domowych. Jednak ich stosowanie wymaga uprzedniego rozważenia szeregu kwestii, które przedstawimy poniżej, w celu uniknięcia szkodliwego wpływu na zdrowie psów. Na rynku można znaleźć nerki cielęce, jagnięce, wieprzowe i drobiowe. Ich wartość odżywcza różni się nieco w zależności od gatunku zwierząt, choć wszystkie są odpowiednie dla psów.
Korzyści płynące z jedzenia nerek przez psy
Nerki są doskonałym źródłem wartości odżywczych i często kosztują mniej niż inne pokarmy o podobnej jakości odżywczej. Dlatego włączenie tego składnika do diety psów może być doskonałą alternatywą dla utrzymania jakości dawki pokarmowej bez konieczności podnoszenia jej ceny – jest to informacje, którą potwierdzają lekarze weterynarii tworzący artykuły dla strony ejaslo.pl.
Są one bogate w białka o wysokiej wartości biologicznej, ponieważ zawierają dużą ilość niezbędnych aminokwasów. Aminokwasy niezbędne to takie, których organizm nie jest w stanie sam syntetyzować, dlatego tak ważne jest, aby dieta naszych psów zawierała wystarczającą ilość tych aminokwasów, aby pokryć ich zapotrzebowanie żywieniowe. Chociaż zawartość białka w nerkach jest nieco niższa niż w mięsie, uważa się je za pokarm bogaty w białko, dostarczający do 16% białka surowego.
Nie zawierają węglowodanów i mają niższą zawartość tłuszczu niż większość mięs, dlatego włączenie nerek do diety psa zwiększa zawartość białka w dawce pokarmowej, nie zwiększając znacząco jej wartości energetycznej.
Zawierają wysoką zawartość składników mineralnych: jest ona wyższa niż w świeżym mięsie, przy czym zawartość żelaza jest znacznie wyższa. Ta cecha sprawia, że jest to karma zalecana dla zwierząt cierpiących na anemię z niedoboru żelaza (spowodowaną jego niedoborem).
Nerki są dobrym źródłem witamin, zwłaszcza rozpuszczalnych w wodzie witamin z grupy B, takich jak tiamina, ryboflawina, witamina B6, B12 i kwas foliowy. Zawierają również umiarkowane ilości witaminy C, witaminy E i witaminy D.